site ağacıSite Ağacı aramaArama
Neredeyim: Kültürümüz


Kültürümüz

Sürmeli yârin, kavuşamadığı sevdasının yüreğine düşürdüğü kozun yakıcılığını hissedebilir misiniz?

Bilebilir misiniz? Çaresiz hastanın penceresinin tek yareninin bir incir ağacı olabileceğini… Ya asker yolu gözlemenin ne yaman bir bekleyiş olduğunu…

Şimdi gözlerimizi kapattık, zamanın adeta durduğu masallar şehri Yozgat’ı dinliyoruz.

Yozgat’ı tanıdığınızda anlarsınız, alelade sandığınız bir kır bitkisinin nasıl bir güzelliğe dönüşebildiğini... Kuruyan minik yeşil topların ahenginin nasıl da yüzyılları aşıp gelmiş bir Yörük kültürü elçisine dönüştüğünü…

Yozgat, Orta Anadolu'nun ortasında kendine has özellikleri ile misafirlerini beklemektedir.

 

Gerek tarihi gerek turistik çekim alanları ile şehir, alternatif arayanların vazgeçilmezi olmaya adaydır. İzleri antik döneme dayanan gizemli geçmişi ile Yozgat ülkemizin müze şehirlerindendir.
         
         
Doğal güzelliklerin yanı sıra, yöresel özellikleri, Binlerce yıllık varlığı ile türlü medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve tarihi yapılarıyla Hitit’ten Osmanlı’ya uzanan zengin kültürel çeşitliliğin somutlaştığı mekândır.

Anadolu’da merkezi bir konumda yer alan Yozgat, geniş bir kültürel yelpazeye sahiptir; zengin mutfağıyla damak zevkinize, özgün türküleriyle duygularınıza hitap eder. Barındırdığı flora çeşidi ve hayvan türleri, endemik bitki çokluğu ile öne çıkan ülkemizin ilk Milli Parkı olan Çamlık Milli Parkı’nda, KafkasÇamı(Pinus nigra Arn. Subsp. Pallasiana) 400 – 500 yaşlarında karaçam türü ile dikkat çekmektedir. Aydıncık ilçemizde bulunan macera turizmcilerinin ve doğa turizminin birçok türü için oldukça uygun olan Kazankaya Kanyonu, 1871 tarihinde yapılmış ve günümüzde Yozgat evlerinin tipik örneği olarak öne çıkan ve şu anda 7682 adet arkeolojik ve etnografik eseri sergileyen Yozgat Müzesi Behramşah Kalesi (Akdağmadeni), Saat Kulesi, ve Sarıkaya Roma Kalıntıları ilimizin geçmişten günümüze taşıdığı tarihi miraslarıdır.
 
Facebook -  Twitter'da Biz
Yayınlarımız      Webmail
İntranet  KültürPortalı
Alo 176
Bize Yazın
         
     
     

 

İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 5914 kez gösterilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı © 2014